Tokom prethodnih nekoliko godina, javnost sve više postaje svesna klimatskih promena. Uočeno je da je transportni saobraćaj glavni krivac za visoku emisiju štetnih gasova (čak 21% emisije CO2). Da bi se dalje zagađenje sprečilo, donete su određene regulative o ispuštaju štetnih gasova, a tiču se, prvenstveno, drumskog saobraćaja. Dizajneri automobila, zato, moraju da se prilagode novonastaloj situaciji i prilagode ovim zahtevima. Jedan od sistema za smanjenje štetnih gasova je Exhaust Gas Recirculation ventil – EGR. To je poseban sistem predviđen da određenu količinu izduvnih gasova vraća komori za sagorevanje. Međutim, kako EGR ventil funkcioniše i kako da prepoznate potencijalni kvar, pogledajte u nastavku.
Kako funkcioniše EGR ventil
Sagorevanjem goriva i vazduha se postižu visoke temperature u motoru vozila. Prilikom tih visokih temperatura se oslobađaju molekuli kiseonika i azota, azot-oksida (NOx). Upravo ovo jedinjenje je glavni krivac za pojavu ,,kiselih kiša” i smoga. Nakon stvaranja štetnih gasova u motoru, postoje dva način da se spreči njihov izlazak iz vozila: prvenstveno, spuštanje temperature sagorevanja, ili pak ugradnja različitih vrsta filtera.
Rešenje je pronađeno negde na sredini. Naime, umesto da re-konstruišu motor ugradnjom filtera, inžinjeri su se dosetili da jedan deo izduvnih gasova ponovo vrate u cilindar motora. Iz tog vraćanja i ide naziv EGR ventila (Re-circulation). Na taj način se u motoru zadržava ista zapremina, ali sa znano manjom količinom kiseonika.
3 thoughts on “EGR ventil ~ šta je i koji su simptomi kvara? (+video!)”